Ardıç

Ardıç Nedir? Özellikleri Nelerdir? Faydaları Nelerdir? Yorum yap

Ardıç Nedir?

Ardıç, Latincede Juniperus communis, Almancada Wacholder İsimleri ile bilinmektedir. Geçmişten günümüze kadar oldukça sık kullanılan vitamin deposu ve şifa kaynağı olan bir bitkidir. İçeriğinde organik asitler, reçine, acı madde, uçucu yağ, glikoz, sakkaroz ve juniperin bulunmaktadır. 

Ardıç Ağacı

Ardıç Özellikleri Nelerdir?

Dağlarda, taşlı ve kurak arazilerde yetişen bir bitkidir. Her mevsim yeşil kalır. Siyahımsı ve mor meyveleri olan bir ağaçtır. Orta Avrupa’da; Almanya, Macaristan ve Fransa’da yurdumuzda ise Trakya, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda yetişmektedir. Nisan ve mayıs aylarında çiçek açar, meyvelerine”ardıç tohumu” adı verilir. Orta çağda her derde deva olarak bilinen ardıcın yaprakları çam yaprağı gibidir. Ardıç meyveleri, sonbaharda toplanır ve gölgele yerlerde kurutulur. Güçlü bir antiseptik olan ardıç, yüzyıllardan bu yana ilaç olarak kullanılmıştır. Kuvvetli bir C vitamini deposudur. 

Ardıç

Ardıç Faydaları Nelerdir?

Ardıç sağlığa oldukça faydalı bir bitkidir. Doğanın bize sunduğu güzel bir şifa kaynağıdır. Oldukça sağlıklı ve faydalıdır. Ama fazla kullanıldığı zaman istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir. Bu yazıda sizler için ardıç bitkisinin faydalarından bahsedeceğim. İşte siz değerli okurlar için ardıç bitkisinin faydaları;

 • İdrar söktürücüdür.
 • Terletici özelliği vardır.
 • Soğuk algınlığına karşı direnci arttırır.
 • Kalp yetmezliğine iyi gelir.
 • Romatizma hastalıklarında kullanılır. 
 • Burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici özellik gösterir. 
 • Kanı temizler.
 • Solunum yollarını açar. 
 • Nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.
 • Hanımların adet kanamalarını düzenler.
 • Adet ağrılarını azaltır.

Ardıç

Ardıç Kullanımı Nasıldır?

Ardıç meyvesinin yaprakları kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilirse, mide ağrısı, gastrit, öksürük ve bronşite iyi gelir. 40 gram ardıç tohumu, 1 litre suda kaynatılıp sabah akşam birer bardak içilir. Başka bir tarifi de şöyledir: 20 gram ardıç tohumu veya yaprağı 20 gram biberiye ile 1 litre suda kaynatılıp bal ile tatlandırılarak içilmeye devam edilirse, bol idrar söktürür, mideyi uyarır. Ardıç yaprakları, nane ile beraber kaynatılır, bal ile tatlandırılır, yemeklerden sonra birer çay bardağı içilirse hazmı kolaylaştırır. 

Ardıç Yan Etkileri Nelerdir?

Ardıç uzun süreli kullanımlar sonucunda yüksek miktarda tüketilmesi böbreklere tahriş yapabilir. Böbrek rahatsızlığı olanlar ve hamile kadınların doktor kontrolünde kullanılması gerekir. 

Ardıç Ağacı

Bize şu kelimelerden ulaştınız;

Ardıç Nedir? Ardıç Ne İşe Yarar? Ardıcın Faydaları Nelerdir? Ardıçı Kimler Kullanabilir? Ardıç Nasıl Kullanılır? Ardıç Nerede Yetişir? Ardıç Anavatanı Neresidir? 

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet Maranki- Şifalı Bitkiler Kitabı

Bir cevap yazın