Aşı nedir? Aşı Sonuçları Nelerdir? Aşı Alerjik Tepkimeye Mi Neden Oldu? Yorum yap

AŞI ALERJİYE Mİ  SEBEP OLDU ?

Son yıllarda dünyayı saran ve milyonlarca insanın ölüme sebep olan corona virüs, ülkemizde de görülmektedir. Pek çok önlem alınmakta ve bu virüsü tüm dünyadan yok etmeye çalışılmaktadır.

İlk başlarda herhangi bir tedavisi olmayan bu salgın hastalığın tüm dünya tarafından araştırmalara başlanmış ve sonuçlar beklenmişti.

Sonuçlar ise artık ortada ve çinin bulduğu aşı ile tüm dünya tünelin ucundaki ışığa odaklanmıştı. Ülkemizde bu aşı çalışmalarına katılıp çin ile anlaşma yayıp aşıyı ülkemize getirmişlerdir.

Aşının henüz tam olarak etki edip edilmediği bilinmemekte. Sadece vücudumuzun virüse karşı bağışıklık kazanmasını sağlamaktadır.

Ancak tam da aşının bulunduğu bu süre zarfında virüs ani bir atak yapark bizim önümüze geçmiş ve bir üst seviyeye ulaşmıştır. Virüs mutasyon geçirmiş ve artık daha etkin bir virüs olmuştur. Yüzde 70 daha hızlı yayılan ve artık ölümcül olan bu virüse karşı yapılan aşıların etki edip etmeyeceği meçhul.

Ülkelerde test edilen aşılarda ise sonuç tam bir faciadır. Çünkü deneyler üzerinde test edilen aşı bazıların alerjik reaksiyona neden olmuştur. Uzmanlar ise hastaların bu şikayetleri üzerine yeniden harekete geçmiş ve test etmeye başlayarak hangisinin alerjiye neden olduğunu araştırılmaktadır.

Amerika birleşik devletlerinde sağlık çalışanları üzerinden test edilen aşı, ilginç sonuçlar ortaya çıkartmıştır. Aşı çalışanlara uygulandıktan kısa bir süre sonra alerjiye sebep olmuştur.

Aynı sonuçlar İngiltere de de ortaya çıkmış ve adeta ortalığı birbirine katmıştır. İngiltere ise şöyle bir savunma yaparak “ aşının alerjik reaksiyon gösterecek kişilere ve gıdalara alerjisi olanlara uygulanmamalıdır.” Cümlelerini savundu.

Bu alerjik reaksiyonlar ise aşı enjekte edilen kişilerde bölgelerde kızarıklık ve şişkinlik meydana gelmiş bir sağlık çalışanı ise yüksek derecede belirtiler yaşamış ve gece yoğun bakıma alınmıştı. Bunun üzerine başka ilaçlarla yatıştırıldı. Ancak bu yatıştırmada kısa sürdü ve yüksek belirtiler yeniden yaşandı.

Aşının bu denli olması beklenmiyordu. Ancak sorun şu ki aşı ne kadar uygun olursa olsun virüs artık buna karşı önlemini almıştı. Biz onun önüne geçmeye çalışırken ani bir manevrayla o tekrar bizim önümüze geçmiş ve bizi yeniden darmaduman etmiştir.

Mutasyona uğrayarak elimizde bulunan tek çare olan aşıyı da tüketmeye başlamıştır. Bu yeni mutasyon dönemi için de yeniden aşı çalışmaları başlamış bu sefer mutasyon geçiren virüse karşı da etki sağlamaya çalışılmaktadır.

Dileriz ki bir an önce değişime uğrayan bu virüs için acil tedavisi bulunur. İnsanlığın ölümüne sebep olan bu virüs eğer durulmazsa çok daha kötü sonuçlar çıkacağı kesindir.

Bu yüzden biz insanların da aşıyı beklerken yapabileceğimiz korunma yöntemleri vardır. 3 ana kural olan maske- mesafe ve temizlik kuralına uyarak virüsün bize bulaşma riskini azaltabiliriz.

Bir cevap yazın