ayni-sefa-ne-ise-yarar

AYNI SAFA NEDİR? NE İŞE YARAR? İÇİNDEKİLER VE KULLANIMI Yorum yap

Yunanlılar Aynı Safayı iyileşmeyen yaralar, yüksek ateş, çıban mide ülseri yaraları, kolit, enfeksiyon rahatsızlıkları, romatizma için kullanılmıştır. Halk arasında ter önleyici damar iltihabı, varis fistüller, HIV türleri, diüretik, spazm çözücü ve adet getirici olarak kullanıldığı bilinmektedir.

ayni-sefa-nedir

Aynı safa hoş çiçekleri olan bir bitkidir yüzlerce yıldır hem kozmetikte hem de süs bitkisi olarak kullanıldı. Antik Yunan’dan bu güne kadar küçük deri yaralarında ve enfeksiyonlarda önemli bir takviye bitkiydi. Günümüzde dermatologlar ve bitki uzmanları aynı sefayı ciltte oluşan tahribatlar,
kesikler, yanıklar, bez pişiği, böcek ısırıkları, basur, ayak mantarları, basur ve varisler için önerirler.

Alman Sağlık yetkilileri aynı sefa üzerinde yaptıkları bir araştırmada derideki zararlı bakterileri öldürdüğü ve serbest radikallerle savaştığı tespitine ulaşmışlardır.

ayni-sefa-nerede-yetisir

Aynı sefa, calendula, glikozitler, xantophyll, musilaj, flavonlar ve organik asitlerden oluşan zengin bir drogdur. Yeni araştırmalar bitkinin taşıdığı triperten, saponinler, quercetin, carotionid sesquiterpenler ile antioksidan etkilerinin olduğunu göstermiştir. İçeriğindeki beta caroten ve lutein göz salığı açısından da önemlidir. Bu nedenle öncelikle Makula dejenerasyonunu (sarı leke hastalığı) önlemekte önemli katkıları bulunabilmektedir. Aynı sefa kan temizleyici özelliği sayesinde de çeşitli rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça önem arz eder.Ayrıca Aynısefa çiçeklerin ekstresindeki alkol oranı kremlere ya da merhemlere dönüştürülmeden önce ne kadar yüksekse, bitkinin anti enflamatuvar özelliği de o kadar belirgin olur.

ayni-sefa-icindekiler

Aynı sefa astropikal ve tropikal topraklarda yetiştirilir. Pek çok farklı yetiştirilme ortamına uyum sağlayabilmektedir. Tohumlarından kolaylıkla çoğalır.Bitkinin her bölgesi hem çiçekleri hem de gözdesi takviye olarak toplanabilmektedir.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

farmasi aynısefa yağı kullananlar, aynı sefa sabunu, aynısefa yağı nasıl yapılır, aynısafa bitkisinin cilde faydaları, aynısafa çayı kullananlar, aynısefa kremi ekşi, aynısefa kremi zararları, mecitefendi aynısefa kremi kullananlar, aynı sefa ektraktı, aynı sefa kremi cilde faydaları

Bir cevap yazın