Corona Virüs Aşısı Nedir? Corona Aşısı Güvenli Midir? Yorum yap

CORONA VİRÜS AŞISI NEDİR?

Gündemde çok fazla yer alan corona virüs adlı salgın hastalık tüm dünyayı sarmış ve tehlike altına sokmuştur. Solunum yollarını infilak eden ve kişiyi ölüme kadar süren bu salgın, pek çok kişinin de ölümüne sebep olmuştur. Salgı yoluyla bulaşan, tokalaşma, sarılma, öpüşme gibi durumlardan uzak durulması gereken bir hastalıktır. Temizliğe ve bağışıklık sistemine dikkat edilmesi gerekir.

Uzmanlar ise henüz bir tedavi yöntemi bulamamışlardır. Ancak vaka sayılarının artışı tüm dünyayı harekete geçirmiş ve çalışmalara hızla başlanmıştır.

Aşı veya ilaç tedavisi için sayısız araştırma yapılmış ve hala yapılmaktadır.

Son dönemlerde ise Çin ile anlaşma yapılmış ve ülkemize aşı takviyesi gönderilmiştir. Henüz aşının etkin olup olmadığı tartışılıyor. Ancak uzmanlar test ederek etkisini göstereceğini öne sürüyorlar. 

Peki bu aşıya güvenmeli miyiz. Sonuçta ilk aşı çalışmaları başarısız olmuş deneklerden bazıları hayatını kaybetmişti. Aradan usun süre geçerek tekrar çalışmalara başlandı ve bu sefer ki aşının etkin olacağını belirttiler.

Corona virüs aşısı güvenli midir sorusu ise pek çok kişinin aklını karıştırmaktadır.

CORONA VİRÜS AŞISI GÜVENLİ MİDİR?

Henüz ülkemize gelmemiş olsa bile pek çok kişi ve uzmanlar aşının bu virüsten kurtulacağına inanıyor. Tek temennimiz bu. Aşı ile bir çok soru gündeme gelmiştir. Aşıyı nerde enjekte edeceğiz? Fiyatı olacak mı? Olacaksa ne kadar? Nerelerde satılacak? Gibi pek çok soru gündemde. Uzmanlar aşının eczanelerde de satılacağını belirtmiştir. Ancak bu da demek oluyor ki artık herkesin eczaneden çıkmayacağı anlamına gelmekte ve sosyal mesafenin sıfır olacağı bir durumla karşılaşma demektir.

Corona virüs aşısının güvenilir olması herkes açısından önemli. Çünkü bu virüsün ortaya çıkması ile ortaya çok fazla iddia atılmıştır. Bu virüsün yarasalardan çıktığı yada çeşitli hayvanlardan çıktığı. Çinin bu virüsü kendi çıkartması ile ilgili ise her yerde konuşulmaktadır. Bu virüsün ilerleme hızı ise hızla devam etmektedir.

Aşı veya ilaç her ne lazımsa bu virüsü ortadan kaldırmak gerek. Aksi taktirde çok daha fazla kötü sonuçlar elde edilecektir.

Eğer aşı olmasa bile virüsün artmasını engelleyebiliriz. Bu da bizim elimizde olan bir şeydir. Eğer 3 ana kural olan MASKE, MESAFE, TEMİZLİK kurallarına uyarsak virüsün bize bulaşma veya bizim bulaştırma oranını düşürürüz.

Kısa bir süreliğine de olsa normal hayat yaşantımızdan kısa bir süre feragat etmeliyiz. Bizim bu kısa süreliğine feragat etmemiz, ileriyi daha aydınlık ve sağlıklı bir şekilde yaşamamızı sağlayacaktır.

Aksi taktirde hem sevdiklerimiz, hem kendimiz hem de çevremizdekiler tehlike altında.

Bir cevap yazın