Corona Virüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir? Yorum yap

CORONA VİRÜS HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Tüm dünyayı saran ve hızla yayılmaya devam eden corona virüs adıyla yaygın olarak kullanılan virüs, ileri derecede tehlike barındırmaktadır. Yakalandığı taktirde ölümle sonuçlanabilir veya hasta iyi olsa bile ileriki hayatı için kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Aşı çalışmaları ise hala devam etmekte ve Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

Pek çok kişi ise bu virüs hakkında sayısız şey söylemektedir. Temizlik ve mesafenin ayrıca maske kullanımının da dikkat edilmesi gerekir. Pek çok kişi virüsü ayakta geçirmekte bu süreçte ise hastalığı başkalarına bulaştırmaktadır. Bu yüzden ev karantinasına dikkat edilmelidir. 14 gün boyunca evde kalınmalıdır.

Ancak son zamanlarda virüsün mutasyona uğradığı ve tüm dengeleri alt üst ettiği konuşulmaktadır. Bu alt üst olan şeyler ise normalde hastalığın 14 güne kadar aktif olduğuydu. Fakat artık bu süreç 17 güne çıkmıştır. Hatta öyle bir durum var ki, dünyada ilk defa görülen bir virüs hastası tam 83 güne kadar pozitif yaşadığı kayıtlara geçmiştir.

Virüs ise artık 4. Günden sonra yayılmaya başlayıp hızını arttırarak bulaşmaya başlıyor. Uzmanlar virüsün artık %70 daha hızlı yayıldığını ve etkin olduğunu söyledi.

Uzmanlar ise insanları bir konuda uyarıyor. Virüs belirtisi taşıdığınız taktirde hemen test yaptırmayın. Çünkü virüs vücudumuzda bazen gizli bir şekilde yaşayarak ilk zamanlarda testlerde görülmemektedir. Özellikle kış mevsimine girdiğimiz bu zamanlarda pek çok kişi mevsimsel geçişe bağlı grip olmakta ve virüs oldum endişesine kapılmaktadır.

Ama aslında virüsün gripten farklı belirtileri ise sırt ağrısı ve nefes darlığıdır. Ancak gripte nefes darlığı çekenler de bunu yanlış anlamaktadır. Gripteki nefes darlığı değildir. Boğaz tıkanıklığıdır. Nefes darlığı ise akciğer sistemini çökerterek kişinin nefes bile alamamasına neden olur. Sırt ağrısı ise başta fazla önemsenmese de ilerledikçe kişinin yaşamını zorlaştıracak dereceye kadar gelir.

Gripte ise öksürük nadir olarak görülmektedir. Gripte daha çok hapşırık meydana gelmektedir. Bu iki hastalık birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Ondan bundan duyulan bilgilerle yaşanmamalıdır. Kesin ve  resmi bilgilere dayanarak kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

Corona virüs hastalığına yakalanmamak için de 3 temel kurala uyulmalıdır. MASKE-MESAFE ve TEMİZLİK. Bu 3 kurala uyulmalıdır. Ancak ne yazık ki gördüğümüz kadarıyla milletimiz bu konuda biraz tutumsuz dur.

Daha sağlıklı bir gelecek için şimdiki hayatımızdan biraz ödün vermeliyiz.

Bir cevap yazın