Defne yaprağı

Defne Yaprağı Nedir? Faydaları? Nasıl Kullanılır

Defne Yaprağı Nedir?

Anayurdu Akdeniz havzası olan ve günümüzde ılıman yerlerde yaygın olarak yetişen, kışın yaprağını dökmeyen ağaç ya da ağaççıktır. Ülkemizin kıyı bölgelerinde doğal olarak yetişmekte, ayrıca süs bitkisi olarak park ve bahçeleri süslemektedir. Yaprakları 5-10 santimetre uzunlukta, derimsi, kısa saplı, sarımsı yeşil renkli, özel kokulu ve lezzetli bir bitkidir. Bileşimlerine gelecek olursak tane acı madde ve uçucu yağ içerir. Uçucu yağ içinde yüzde 35-50 oranında sineol bulunur.

Defne yaprağı

Defne Yaprağı’nın Özellikleri? 

Dünya’nın pek çok bölgesinde yaygın olarak yetiştirilir. Kışın yapraklarını dökmez. Bazı yemeklere koku ve çeşni katar, ayrıca veteriner hekimlikte ilaç yapımın da kullanılır. Defne ülkemizin tarımda önemli dışsatım ürünlerinden biridir. Meyvesinden defne yağı elde edilir, ayrıca olgun meyveleri saç dökülmesini engelleyici sabunların yapılmasında kullanılır. Et ve balık yemeklerinde çok kullanılan bir baharattır, bazı likörlerin terkibine girer.

Defne Yaprağı’nın Faydaları?

Bu yazımda Defne Yaprağı’nın faydalarını sizin için derledim.

İşte Defne Yaprağı’nın Faydaları;

  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • İştah açıcıdır.
  • Terleticidir.
  • Antiseptik etkileri vardır.
  • Kan dolaşımını düzenler.
  • Ateş düşürür.
  • Romatizmaya iyi gelir.
  • Yaprakları ağızda çiğnenirse ağız kokusunu giderir.

Defne yaprağı

Defne Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? 

Masaj yapımında kullanılır. Ağrıları dindirir. Ciltteki lekelerin üzerine sürülürse lekeleri yok eder. Sabunu saçı ve cildi besler.

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Parçalanmış kuru yapraklardan 1-2 tatlı kaşığının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp, 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan karışımdan günde 1-2 kez ve 1-2 yemek kaşığı alınabilir.

100 gram defne yaprağı, 1 litre suda kaynatılarak günde 2-3 bardak içilirse, nezle ve gribe, her türlü soğuk algınlığı ağrılarına karşı faydası görülür.

Defne Yaprağı Zararları? 

Fazla içilmesi durumunda kusturucu olur. Gebelik durumunda defne alınmamalıdır. Akdeniz defnesi dışındaki diğer defne türleri zehirlidir. Yukarıda belirttiğimiz miktarlarda kullanılıp miktar aşılmamalıdır.

Bize bu kelimelerden ulaştınız; Defne Yaprağı Nedir? Defne Yaprağı’nın Özellikleri? Defne Yaprağı’nın Faydaları? Defne Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır? Defne Yaprağı Zararları? Defne Yaprağını Kimler Kullanabilir?

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet Maranki- Şifalı Bitkiler