yılbası kutlaması

YILBAŞI NASIL KUTLANIR ? Yorum yap

Yeni yıl gitgide yaklaşıyor, planlarımız hayallerimiz ve hedeflerimiz kaldığı yerden devam edecek. Dünya bir yaşına daha girecek. Hepimiz için bu özel günü anlamlı kılmak sevdiklerimizle beraber geçirmek demek. Sevdiklerimizle birlikte  güzel mutlu bir gece geçirmek yada eşimiz veya sevgilimizle yurt dışında iki gün tüm sıkıntılardan bir kaç gün uzaklaşmak, yada tüm ailecek çayımız çorbamız fırında hindimiz ile büyük bir aile sofrası kurmak. Hepsi bizim için çok önemli. Biz daha çok kalabalık bir ailede birlikte kutlamayı yeğliyoruz fakat dünyada daha farklı inanış ve kutlamalar mevcut.

yılbaşı kutlamaları

Örneğin çinliler yeni yılı geçen seneden kalan kötü ruhları kovmak için evlerini temizleyerek geçiriyorlar, Japonlar ise kapı önlerine ip asıyorlar iyi şans getirmesi için ve herkes yeni yılda kahkaha atmaya başlıyor. Rusyada da güzel bir uygulama mevcut yeni yıldan beklentilerini küçük kağıtlara yazarak sonrasında bu kağıtları yakarak şampanyalarının içine atıyorlar ve şampanyaları içiyorlar. Bu da farklı bir yeni yıl mesajı

Şilide de ilginç bir uygulama var. Mercimek bizim için de önemli bir besin kaynağı fakat şili halkı yeni yıl gecesine girerken mercimek yiyorlar ve bütün yılın para ve iş dolu bereket dolu olacağına inanıyorlar. Bu sayede yine kötü ruhlardan arındıklarını düşünüyorlar, yeni yıl hediyeleri mercimek olsa gerek.

Hollandada bizi pek de şaşırtmayan bir gelenek var. Kötü ruhları yok etmek için sokaklarda ateş yakılarak yılbaşı ağaçları ateşe veriliyor.Bu bizce biraz holigan bir tavra benziyor. Yeni yıl kartı verilse bile daha iyi olabilirdi.

İsviçrede ise insanlar adeta kostüm partisindeymiş gibi korku dolu kıyafetler ve semboller takınıp giyiniyorlar. Danimarkada ise eski ve kullanılmamış tabaklar yılbaşına kadar saklanıyor ve  sevdiklerinin önünde kırıyorlar. Bu gelenek onlar için kötü şansın kırılıp yok  olmasını temsil ediyormuş.
İspanyollarda ise adetler biraz daha farklı, İspanyollar 12 üzüm tanesini saatin  her vuruşunda bir üzüm tanesi yiyerek kutluyorlar. Yeni yılda her saat bir ayı temsil ediyor.

yılbaşı sofrası

Brezilyada ise yeni yılı beyaz kıyafetlerle ve temiz giysilerle karşılıyorlar.  Bizdeki bayram gününü andırmıyor değil.

Estonyada ise gelenek biraz daha farklı eğer yılbaşında 7 öğün farklı yemek  yerlerseler 7 kişinin gücüne sahip olacağına inanılıyor.

Dünyada farklı farklı kutlanan yılbaşı ülkemizde birlik beraberlik ve coşkuyla kutlanıyor. Aslında bizde Türkiyede yılbaşı demek ailecek toplanıp yemek yemek daha çok. Değer verdiğimiz kişilere sevdiklerimize ailemize eşimize güzel bir hediye veya hoş bir mücevher saat almak isterseniz altın takılar veya gümüş takılar kategorimizden ürünlerimizi inceleyerek sevdiklerinizi bu özel günde mutlu edebilirsiniz.Fakat tabiki tatil ve ve şehir dışı gezileri de hiç fena olmaz. En iyisi tabiki şöminede yanan ateşin karşısında sevdiklerimizle karşılamak veya güzel bir film eşliğinde mısırımızı çayımızı tüketmek ama tercih sizin, yenil yıl filmleri şimdiden araştırmak lazım.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız :

yeni yıl planları, yeni yıl kutlamaları, yeni yıl sofraları, yeni yıl hediyeleri, yeni yıl kartları, yeni yılda ne yapılmalı, yeni yıl tatili

Bir cevap yazın