Şifalı Yemekler

Öğrenciysen mesela ya da tam anlamıyla “bekar evi” şeklinde tanımlayabileceğin bir evde yaşıyorsan bu kışı senin için güzelleştirelim diyoruz.

Havalar soğur soğumaz burnunu çekmeye, hapşırmaya, hafif hafif öksürmeye ve boğazında kaşıntılar hissetmeye başladıysan hiç vakit kaybetmeden kulak ver bize.

“Bir tas çorba bile yapanım yok” diye sızlanmak yerine hazırla malzemelerini, en pratiğinden şifa dolu yemekler hazırla kendine.

Tüm bu tarifleri de bir yerlere not et ki tüm kış kafan da vücudun da rahat olsun.

Kahvaltıyı aştı: Mantarlı omlet

Mantarlı Omlet Tarifi
Omletin sadece kahvaltıda yenmesi, böyle bir lezzete ayıp olurdu. O da kahvaltıyı çoktan aştı, her öğün sofraya çıkacak lezzete ulaştı.

Protein candır: Mantarlı omlet tarifi

Bakın bu en önemlisi: Kıymalı tarhana çorbası

Kıymalı Tarhana Çorbası Tarifi
Anneannelerimizin, annelerimizin hamurunu elleriyle yoğurup hazır ettikleri, kış sofrasından eksik etmedikleri mis kokulu tarhana çorbasını kıymayla birleştirdik. Proteinine de bol, şifa dolu bir lezzet oldu.

Yapımı kolay, lezzeti olay: Kıymalı tarhana çorbası tarifi

O balık yenecek: Izgara mezgit

Izgara Mezgit Tarifi
Yalnız yaşıyorsun, belki evde çok yemek yapasın gelmiyor, anlayabiliyoruz. Ama hasta olmak istmiyorsan vücudunu güçlendirmen, o balığı haftada en az 2 kez yemen şart.

Mesela bunu: Izgara mezgit tarifi

Balık demişken: Turp salatası

Turp Salatası Tarifi
Balık yapmışken yanına da 10-15 dakikada hazır edeceğin şöyle misler gibi bir salata yapmalı. Kıtır kıtır yiyip vücudumuza sağladığı yararlardan faydalanmasını bilmeli.

Nasıl da yakışıyor balık sofralarına: Izgara mezgit tarifi

Eti aratmaz: Yeşil mercimek salatası

Yeşil Mercimek Salatası Tarifi
Yalnız yaşarken insanın canı öyle pek et alıp pişirmek istemez ya da ona para ayırmaz. Ama vücudun da beslenmeye, doymaya ihtiyacı var. O zaman ne mi yapıyoruz?

Bir salatayla tıka basa doyuyoruz: Yeşil mercimek salatası tarifi

Malzemesi bol: Terbiyeli sebze çorbası

Terbiyeli Sebze Çorbası Tarifi
Malzemesi bol diye gözünüz korkmasın hemen. Yapımı ne öyle çok vaktinizi alacak ne de sizi yoracak. Aksine, kış yorgunluğundan, halsizlikten, hastalıktan kurtaracak.

Ona güvenebilirsiniz: Terbiyeli sebze çorbası tarifi

O bir klasik: Mantarlı tavuk

Mantarlı Tavuk Tarifi
Mantar ve tavuğun birbiriyle yakaladığı uyuma duyduğumuz sevgi, dünyanın en uyumlu çiftlerinin arasındakinden fazla. Sonuçta Brad Pitt ve Angelina Jolie bile ayrıldı ama…

Onlar hep bir arada: Mantarlı tavuk tarifi

Tam da ihtiyacın olan: Mercimekli bulgur pilavı

Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi
Yalnız yaşayan insan için evde yaptığı yemeğin doyurucu ve uygun fiyatlı olması önemlidir. E siz önem verirsiniz de biz tam da istediğiniz gibi bir güzellik yapmaz mıyız?

Buyurunuz, tam da ağzınıza layık: Mercimekli bulgur pilavı tarifi

Hastalanmadan önce ağız tadıyla önleminizi alın: Elmalı kup

Elmalı Kup Tarifi
Elma, tarçın ve ceviz içi gibi lezzetleri doldurduk kuplara. Bu kadar besleyiciliğe, vitamine bir de yulaflı bisküviyle doyuruculuk ekledik.

Bardaklar dolusu sağlık: Elmalı kup tarifi

Çaysız kış mı geçermiş: Zencefilli kış çayı

Zencefilli Kış Çayı Tarifi
Kışın şöyle dumanı üstünde bitki çayları en sevdiğimiz değil mi? Boğazımızdan ılık ılık kayıp giden, ağrı sızı bırakmayan mis kokulu çaylar, bizi kaç kez hastalığın eşiğinden döndürmedi mi?

Bu kış da eksik olmasın elimizden: Zencefilli kış çayı tarifi

Çünkü sarımsak: Sarımsak çayı

Sarımsak Çayı Tarifi
Rivayete göre o, yüzlerce yıldır aranan ölümsüzlük sırrının ta kendisi. Faydasından yararlanmak için sadece cacığa eklemek yetmez.

Hele çayı da misler gibiyken: Sarımsak çayı tarifi

Verdiğiniz tüm emeğe değer: Zencefilli kurabiye

Zencefilli Kurabiye Tarifi
Bu incecik zencefilli kurabiyeleri yapmak, diğer verdiğimiz tariflere göre biraz daha zahmetli, yalan yok. Ama içindeki harnup pekmezi, zencefil ve tarçının şifasıyla tüm kışı sağlıkla geçirmek için vereceğiniz tüm emeğe değer.